intro kalender bestyrelsen roning kajakker klubliv indlæg klubhistorie klublove links


Klubbens historie

1923-1973

1973-1976

1977-1979

1980-1983

1984-1986

1987-1989

1990-1992

1993-1995

1996-1998

1999-2001

2002-2004

2005-2007

2008-2010

2011-2013

Klubresultater




Klubresultater

Her er listerne over klubbens mestre og kilometerrekorder fra 1970. 10 km løbene startede først i 1986. Der mangler desværre resultater for enkelte år, men vi håber at nogle kvikke Novanesere lige vil sende os en e-mail, hvis I kan grave nogle af de manglende resultater frem.

KLUBMESTRE

Herrer 1000m
1971 Jørgen Wrem
1972 Jørgen Wrem
1973 Jørgen Wrem
1974 David Packness
1975 Steen Jespersen
1976 Jørgen Wrem
1977 Anders Frejberg
1978 Anders Frejberg
1979 Anders Frejberg
1980 Anders Frejberg
1981 Anders Frejberg
1982 Anders Frejberg
1983 Anders Frejberg
1984 Anders Frejberg
1985 Anders Frejberg
1986 Anders Frejberg
1987 Klaus Rørhauge
1988 Anders Frejberg
1989 Anders Frejberg
1990 Anders Frejberg
1991 Klaus Rørhauge
1992 Klaus Rørhauge
1993 Anders Frejberg
1994 Anders Frejberg
1995 Anders Frejberg
1996 Anders Frejberg
1997 Anders Frejberg
1998 Anders Frejberg
1999 Anders Frejberg
2000 Anders Frejberg
2001 Anders Frejberg
2002 Anders Frejberg
2003 Anders Frejberg
2004 Anders Frejberg
2005 Anders Frejberg
2006 Anders Frejberg
2007 Anders Frejberg
2008 Anders Frejberg
2009 Anders Frejberg
2010 Anders Frejberg
2011 Anders Schepler
2012 Torben Frohn
2013 Torben Frohn
2014 Torben Frohn
2015 Torben Frohn
  KLUBMESTRE

Damer 500m

1972 Inge Jespersen
1973 Jette Seit
1974 Nina Gundel
1975 Nina Gundel
1976 Nina Gundel
1977 Nina Gundel
1978 Nina Gundel
1979 Dorte Blankschön
1980 ?
1981 ?
1982 ?
1983 Christina T
1984 Anne Juhl-Schmidt
1985 Anne Juhl-Schmidt
1986 Anne Juhl-Schmidt
1987 Anne Juhl-Schmidt
1988 Anne Juhl-Schmidt
1989 Anne Juhl-Schmidt
1990 Nina Gundel
1991 Anne Juhl-Schmidt
1992 Anne Juhl-Schmidt
1993 Anne Juhl-Schmidt
1994 Vibeke Dam-Hansen
1995 Anne Marie Hoffmann
1996 Anne Juhl-Schmidt
1997 Anne Juhl-Schmidt
1998 Gitte Jørgensen
1999 Marie Christiansen
2000 Marie Christiansen
2001 Marie Christiansen
2002
2003 ingen
2004 Anne Juhl-Schmidt
2005 Anne Juhl-Schmidt
2006 Anne Juhl-Schmidt
2007 Lotte Rahbek
2008 Bettina Markussen
2009 Bettina Markussen
2010 Bettina Markussen
2011 Bettina Markussen
2012 Bettina Markussen
2013 Bettina Markussen
2014 Bettina Markussen
2015 Anne Juhl-Schmidt

Herrer 10 km

1986 Anders Frejberg
1987 Anders Frejberg
1988 Anders Frejberg
1989 Anders Frejberg
1990 Anders Frejberg
1991 Klaus Rørhauge
1992 Klaus Rørhauge
1993 Anders Frejberg
1994 Anders Frejberg
1995 Anders Frejberg
1996 Hans-Henrik Viskum
1997 Anders Frejberg
1998 Anders Frejberg
1999 Anders Frejberg
2000 Anders Frejberg
2001 Anders Frejberg
2002 Anders Frejberg
2003 Anders Frejberg
2004 Anders Frejberg
2005 Anders Frejberg
2006 Anders Frejberg
2007 Anders Frejberg
2008 Anders Frejberg
2009 Anders Frejberg
2010 Anders Frejberg
2011 Anders Schepler
2012 Torben Frohn
Herrer 6 km
2013 Morten Skytte
2014 Torben Frohn
2015 Torben Frohn
 
Damer 10 km
1986 Anne Juhl-Schmidt
1987 Anne Juhl-Schmidt
1988 Anne Juhl-Schmidt
1989 Anne Juhl-Schmidt
1990 dårligt vejr
1991 Anne Juhl-Schmidt
1992 Anne Juhl-Schmidt
1993 Vibeke Dam-Hansen
1994 Anne Juhl-Schmidt
1995 Anne Marie Hoffmann
1996 Anne Juhl-Schmidt
1997 Hanne Ulrich
1998 Gitte Jørgensen
1999 Pernille Jordt
2000 Marie Christiansen
2001 Marie Christiansen
2002
2003 ingen
2004 Lotte Rahbek
2005 Lotte Rahbek
2006 Lotte Rahbek
2007 Lotte Rahbek
2008 Bettina Markussen
2009 Bettina Markussen
2010 Bettina Markussen
2011 Bettina Markussen
2012 Bettina Markussen
Damer 6 km
2013 Bettina Markussen
2014 Bettina Markussen
2015 Meta Brødsted -beg.
     
FØDSELSDAGSLØB HERRER
1972 Jørgen Wrem
1973 Jørgen Wrem
1974 Marc Fleury
1975 Steen Jespersen
1976 Anders Frejberg
1977 Anders Frejberg
1978 Anders Frejberg
1979 Anders Frejberg
1980 Anders Frejberg
1981 Anders Frejberg
1982 Anders Frejberg
1983 Anders Frejberg
1984 Anders Frejberg
1985 Anders Frejberg
1986 Anders Frejberg
1987 Klaus Rørhauge
1988 Anders Frejberg
1989 Anders Frejberg
1990 Anders Frejberg
1991 Anders Frejberg
1992 Klaus Rørhauge
1993 Klaus Rørhauge
1994 Anders Frejberg
1995 Kim Saaby
1996 Anders Frejberg
1997 Anders Frejberg
1998 Anders Frejberg
1999 -
2000 Anders Frejberg
2001 Anders Frejberg
2002 Anders Frejberg
 

FØDSELSDAGSLØB DAMER
1972 Jette Seit
1973 Arense Lund
1974 -
1975 Nina Gundel
1976 Nina Gundel
1977 Tine Skak-Nielsen
1978 Tine Skak-Nielsen
1979 Nina Gundel
1980 -
1981 -
1982 Christina Thorholm
1983 Christina/Dina
1984 Anne Juhl-Schmidt
1985 Anne Juhl-Schmidt
1986 Anne Juhl-Schmidt
1987 Anne Juhl-Schmidt
1988 Anne Juhl-Schmidt
1989 Anne Juhl-Schmidt
1990 Kirsten Bagger
1991 Birgit Petersen
1992 Vibeke Dam-Hansen
1993 Vibeke Dam-Hansen
1994 Vibeke Dam-Hansen
1995 Birgitte Amundsen
1996 Anne Juhl-Schmidt
1997 -
1998 Gitte Jørgensen
1999 Marie Christiansen
2000 Pernille Jordt
2001 Pernille Jordt
2002 Sofie Hesselkilde

Fødselsdagsløb blev lavet om til alternative konkurrencer...

Flest km herrer

1970 Wrem
1971 Palle
1972 Wrem
1973 Marc Fleury
1974 Finn Jensen
1975 Steen J
1976 Anders F
1977 Anders F
1978 Klaus Klein
1979 Hilborg
1980 Anders F
1981 Anders F
1982 Dolle
1983 Anders
1984 Hilborg
1985 Rørhauge
1986 Rørhauge
1987 Rørhauge
1988 Anders
1989 Bulder/Anders
1990 Rørhauge
1991 Rørhauge
1992 Ebbe M
1993 Klaus Klein
1994 Ebbe M
1995 Bent Aabin
1996 Morten A
1997 Klaus Fynbo
1998 Bent Aa
1999 Carsten V
2000 Carsten V
2001 Ole Teilmann
2002 Ole Teilmann
2003 Ravn Hamberg
2004 Ravn Hamberg
2005 Martin Nissen
2006 Carsten Vebner
2007 Carsten Vebner
2008 Carsten Vebner
2009 Carsten Vebner
2010 Carsten Vebner
2011 Thomas Hansen
2012 Steen Jørgensen
2013 Steen Jørgensen
2014 Steen Jørgensen
2015 Anders Frejberg


1200
920
1153
1439
2667
2500
1510
2142
2510
2400
3003
3568
3414
3003
2568
3834
4626
5001
3167
2904
3488
2744
2532
1817
2020
1900
1567
1879
2556
2230
2011
1758
1864
5250
2831
1572
3431
5746
2277
2401
2002
2137 2308
2255
4012
2206
 
Flest km damer

1970 Susanne K
1971 Jette Seit
1972 Jette Seit
1973 Jette Seit
1974 Birgit H
1975 Nina G
1976 Dorte B
1977 Dorte B
1978 Dorte
1979 Dorte B
1980
1981 Christina T
1982 Christina T
1983 Dina
1984 Dorte B
1985 Anne J-S
1986 Anne J-S
1987 Anne J-S
1988 Anne J-S
1989 Anne J-S
1990 Kisser B
1991 Vibeke D-H
1992 Vibeke D-H
1993 Vibeke D-H
1994 Vibeke D-H
1995 Anne-Marie H
1996 Anne-Marie H
1997 Lise H

1998 Gitte J
1999 Pernille J
2000 Nadia H
2001 Lone Sand
2002 Lone Sand
2003 Lotte Rahbek
2004 Lotte Rahbek
2005 Lotte Rahbek
2006 Lotte Rahbek
2007 Lotte Rahbek
2008 Bettina M
2009 Bettina M
2010 Bettina M
2011 Bettina M
2012 Anne J-S
2013 Anne J-S
2014 Anne J-S
2015 Lene Thygesen


24

259
232
286
200
661
1075
765
1070
1003

870
592
1201
1173
1535
1634
1668
2008
1071
821
1802
2171
1654
1161
2183
2197
800
1215
1216
1326
1778 630
1052
1501
1463
1300
1355
1553
2270
1792
2100
1083
1226
1111
1746